Son Dakika :
Home » » Hakkı Bulut Kimdir?

Hakkı Bulut Kimdir?

Sitemiz resmi bir site değildir ancak Hakkı BULUT'un bilgisi dahilindedir. Sitemizde Hakkı BULUT'a dair herşeye ulaşabilirsiniz. istek şikayet ve önerilerinizi site yönetimine bildirebilirsiniz... Sitemizde Hakkı Bulut dinleyin...

Hakkı Bulut Kimdir?

3 Şubat 1945, Tunceli ili, Mazgirt ilçesi, Altarla köyünde doğdu. İlkokul 5'e kadar doğduğu köyde, Orta 1 Tunceli, orta 2'yi Mazgirt'de daha sonra Adana'ya göçtü ve orta 3'ü de Ceyhan'da bitirdi. Adana Erkek Lisesi mezunu daha sonra dışardan Adana Öğretmen Okulunu bitirdi. Öğretmenliğe başladığı bu yıllarda babasının saz çalmasının etkisi ve müziğe küçük yaşta olan ilgisi sebebiyle müzikle de uğraştı

1967 yılında ilk plak çalışmasını yaptı. Leylam isimli ilk plağında Orhan Gencebay ve Arif Sağ kendisine bağlama çalarak eşlik ettiler. 1969 yılında Adana'da yapılan Altın Ses müsabakasında birincilik almasının ardından ikinci plak çalışmasını yaptı ve hemen akabinde yine güfte ve bestesi kendisine ait olan İkimiz bir fidanız isimli eserini okudu.(1969) Daha sonra bu eseri müsaade vererek onlarca sanatçının seslendirmesine olanak tanıdı. (Örneğin ;Tülay Özer 1974, İbrahim Tatlıses 1974 Kamuran Akkor 1975)

Sanatçı bu yıllarda yaptığı başta Ben Buyum, Falcı, Ben Köylüyüm, Dokunmayın Dünyama gibi eserlerle bugünkü arabesk müziğinin ilk temellerini 1969 yıllarında atanlardan biri olarak bu güne kadar 18 45'lik Plak, 58 Albüm çalışmasına imza attı. 900 eserinin beste ve güftesi kendisine ait olan sanatçının, 6 Altın Plak, 1 Altın CD, Ben Tövbemi Geri Aldım, Son Mektup isimli Long Play çalışması ile Altın Long Play ödülünü almış olup çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından defalarca ödüle layık görülmüştür.

Sözleri kendisine ait olan eserlerini sanatçı başka sanatçılara vermek suretiyle de seslendirmelerine olanak tanımıştır yaklaşık olarak 250'ye yakın eseri başka sanatçılar tarafından seslendirilmiştir.

Sanatçının yaptığı eselerinin temelinde Halk müziği olmasına karşın yaptığı müzik ve tarzı yepyeni bir türdü hayatın hem hüznünü hem de neşesini yansıtıyordu toplumdaki tüm duyguları yaşanmışlıkları ve yaşanmamışlıkları kendi deneyimiyle notaya döküyordu. İlerleyen yıllarda yaptığı müziğe arabesk denmeye başlamıştı. Kendi deyimiyle müziğe başladığı yıllarda sadece müzik yapıyordu. Sanatçı halk tarafından yaptığı müziğe arabesk denilmesini reddetmemiş onu kabullenmiştir.

1988 yıllarında ise arabesk arabesk müzikteki bazı olumsuzlukları eleştirenler, Kültür Bakanlığınca ve ülkede yarattığı olumlu olumsuzlukları incelenmek amacı ile Kültür Bakanlığının tertiplediği kongrede konuşmacı olarak bulunan Hakkı Bulut'tan arabesk bir parça (örnek olması amacı ile) istendi. Sanatçı 6 ay önce piyasaya çıkardığı seven kıskanır albümünden seven kıskanır isimli bestesini Esin Enginle beraber aranjesini gerçekleştirdi. "Seven Kıskanır" isimli şarkısını bakanlığa sundu. Büyük beğeni ve ilgi gören bu eserle ilk kez TRT'nin kapıları resmi olarak Hakkı Bulut'a açıldı. Bu şarkı TRT ekranlarında halka ve A.K.M. de (Atatürk Kültür Merkezi) basına sunuldu.

Sanatçı 12 tane sinema filmi ve 2013 itibariyle 59 albümü bulunmaktadır. Ayrıca söz ve müzikler de kendisine aittir.

http://www.hakkibaba.net
Bu haberi paylaş :

Yorum Gönder

 
Destek : Harika Siteler | | HarikaSiteler
Copyright © 2012. Haber1 - All Rights Reserved
TEMA Harika Siteler FİRMA HarikaSiteler